Get Adobe Flash player
Login

Galerie Użytkowników
Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 289 gości i 3 użytkownik 
  • Grucha27
  • DelTor0
  • Rysiek Sochaczewski
Ostatnie komentarze
RSS
Facebook

postheadericon TURKUĆ PODJADEK PRZYNĘTA NA SUMA - czy najlepsza?

Porady - Węzły ,zestawy.techniki połowów

... pospolity – to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae), jeden z największych owadów w Polsce. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami. Samica opiekuje się jajami, a początkowo młodymi. Owad wszystkożerny, dożywający dwóch do czterech lat.

Turkuć podjadek...
... pospolity – to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae), jeden z największych owadów w Polsce. Dobrze przystosowany do życia w ziemi, gdzie spędza większość czasu. Larwy identyczne jak imago, ale początkowo bezskrzydłe, a później z krótszymi skrzydłami. Samica opiekuje się jajami, a początkowo młodymi. Owad wszystkożerny, dożywający dwóch do czterech lat.

Występowanie
Europa, zachodnia Azja i północna Afryka. W Europie południowej i środkowej występuje licznie. W Polsce spotykany jest od nizin po rejony górzyste. Nie był wykazany jedynie ze Wzgórz Trzebnickich, Sudetów Zachodnich, Kotliny Nowotarskiej i Tat. Dawniej w Polsce był gatunkiem pospolitym. Został zawleczony do Ameryki Północnej, gdzie spotykany jest we wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Środowisko

Głównie środowiska wilgotne: torfowiska, bagna, podmokłe łąki, a także rowy, zagony, ogrody, pola uprawne i sady; uważany za szkodnika upraw rolnych, ogrodniczych i leśnych
Morfologia Turkuć Podjadek
Ciało o ciemnobrązowym lub brunatnorudawym ubarwieniu, masywne, wydłużone, z silnie rozwiniętym przedpleczem, długimi przysadkami odwłokowymi i stosunkowo krótkimi tylnymi nogami. Przednie odnóża silne, grzebiące, łopatowate, zaopatrzone w kolce – służą do poruszania się pod ziemią, rozgrzebywania piasku i budowy korytarzy. U osobników obu płci obecny jest aparat strydulacyjny.

Wielkość
do 6,2 cm długości oraz rozpiętości 4 cm.

Skrzydła
proste, długie, ostro zakończone, sięgają poza odwłok, używane w okresie godowym.

Rozród
Dojrzała samica, po intensywnym żerowaniu i stosunkach w maju i czerwcu, w podziemnych gniazdach składa do 300 jaj, którymi się następnie opiekuje. Dla zapewnienia ciepła podgryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem, aby uschły i odsłoniły drogę promieniom słonecznym. Larwy wylęgają się po około 3 tygodniach. Początkowo żerują gromadnie tylko pod ziemią, pod opieką samicy. W ciągu roku samica wydaje jedno pokolenie. Dojrzałość płciową osiągają po 2 latach.
Na terenie Polski imagines pojawiają się od maja do października.

W powższym temacie materiały pomocnicze internet.


trochę o tym czy rzeczywiście Turkuć jest przynętą na suma

Tak uważają wędkarze że turkuć podjadek jest stuprocentowym gwarantem, na to, by złowić suma. No cóż, mają takie prawo, a szczególnie kiedy ktoś tam założył na haczyk suma i go złowił, co dla mnie jest kompletna bzdurą. Ale o tym poniżej.
Oczywiście nikt nie odbiera wiary w cuda, ja też, ale jest to ulotne.
Po raz pierwszy poznałem Turkucia kiedy byłem z wizyta u mojego przyjaciela Isztwana na Węgrzech, tam też, Isztwan, po raz pierwszy nauczył mnie jak łowić sumy. Łowić, nie łapać.
Co prawda to zdarzyło mi się złowić tu u nas suma, a raczej sumika ale było to przypadkowe, jak my to nazywamy, przyłowem.
Natomiast nastawić się na suma, przygotować, iść nad wodę z przekonaniem i w przekonaniu że złowię suma, no trudno się przyznać ale trochę nie wierzyłem, jak można powiedzieć sobie ide po szczupaka i przychodzę z szczupakiem. Bzdura co?
Otóż nie, można sobie powiedzieć, idę na suma i przyjdę z sumem.
Tego właśnie nauczył mnie mój przyjaciel.W tym temacie nie poruszę techniki łowienia, zrobię to w dalszej części, ale powiem dlaczego to nie jest możliwe złowić suma na Turkucia. Ktoś czytając to w tym momencie, powie że jestem szaleńcem, może i tak, tylko zapytajcie, który to złowił suma na turkucia zakładając go na haczyk.
Nie słuchajcie bajek.
Powiem tak, Turkuć jest przydatnym do złowienia suma, przydatnym, dlaczego? Ano dlatego że ten owad ma niesamowity zapach, śmierdzi jak mało kto i mało co. I to jego zapach wabi sumy, pamiętajcie, jego zapach. Taki smrodzik że hej.
Isztwan robił to tak, no i teraz ja.
Do przynęty, a na ogół stosuje karasie, nie małe krasie, spore, przytwierdzam tego małego smrodziucha, Turkucia, musi być żywy, więc przymocowuję go zawsze mocna do szycia skóry nitką, tak by był w okolicy skrzeli ryby przynęty. Wydziela on wtedy taki obronny płyn i ten płyn jest tylko i aż przynętą, do której sum lgnie jak dziecko do matki.
I gdyby nie karaś to sum nigdy by nie pobrał samego turkucia co nie raz sprawdzałem, bo jak dziś pamiętam na łowisku Łączuny, aż dwa podeszły pod sam brzeg do haczyka z Turkuciem, tylko się kotłowało jednak pobicia nie było, kiedy jednak przyczepiłem go do boku karasia pobicie nastąpiło natychmiast.
Miłego połowy sumów.


Dyskusja na forum

Poprawiony (czwartek, 26 kwietnia 2012 15:19)