Chcę wam przybliżyć moje ulubione miejsce połowów-KANAŁ i kawałek WISŁY. Miejsce super dla nielubiących łowienia z pod lodu. Ja sam byłem tam zimą chyba ze 30 razy. Niezamarznięta, ciepła woda przyciąga nie tylko zimą wielu wędkarzy. Przy odrobinie szczęścia i umiejętności możemy złowić rybę życia. Są tu praktycznie wszystkie gatunki ryb; od amura po dużego suma. Dla każdego coś miłego. Ryba jak bierze to wszystkim a jak nie to choćbyś i złoto założył-nie weźmie.

 

DOJAZD;
Z KIELC: Trasa nr.764 przez: DALESZYCE, RAKÓW, STASZÓW, RYTWIANY.W Połańcu na rondzie przy stacji ORLEN na Łęg. W Łęgu na lewo na Niekurzę.

GÓRNA CZĘŚĆ KANAŁU:
Po zjeździe z górki, skręcić w prawo, pod rury ciepłownicze. Jakieś 100 metrów przed posterunkiem ochrony mamy słup wysokiego napięcia. Koło niego zjeżdżamy z głównej. Pozwalamy prowadzić się dróżce-doprowadzi nas do kanału. To tu przy ostrej zimie połowimy najlepiej.

ŚRODKOWA CZĘŚĆ KANAŁU:
Przejeżdżamy  przez Tursko Małe-na zakręcie pod kątem prostym i za niebiesko-żółtym przystankiem w prawo wąską asfaltówką.600 M. i znowu kanał. Cumują tu łodzie miejscowego wąsatego pana. Mieszka on zaraz przy wale.Za drobną opłatą przewiezie nas na drugą stronę kanału.

/wjazd_na_kanal_za_przystankiemPORT I UJŚCIOWA CZĘŚĆ KANAŁU:
Mijamy Tursko Małe, następna miejscowość to Niekurza. Po prawej stronie będziemy mieć dom z czerwonym dachem- przed nim w prawo. Dalej drogą z płyt betonowych dojeżdżamy do portu. Pracują tu holownik z koparką(wydobywają piasek z Wisły).Miejsce często oblegane przez sumiarzy. Idąc w górę rzeki dochodzimy do stykanki kanału z Wisłą. To tu wiosną możemy liczyć na niezłe brania.

WISŁA:
Gdy pójdziemy w dół rzeki przy niskim stanie wody, Wisła odkrywa tamy. Możemy liczyć tam na brania dużego suma, brzany, karpia, amura. Moja ulubiona to nr 4. Z niej mam najlepsze ryby. Łowię na ciężką gruntówkę denną. Nie mam sentymentów, albo czekamy na konkretną rybę i wyciągamy ją, albo pozostaje niesmak po porażce. Mnie osobiście nie raz ryba położyła wędkę.

OPIS ŁOWISKA:
Praktycznie cały kanał to dobre miejscówki. Dzięki Elektrowni Połaniec woda w kanale nie spada poniżej18 stopni. Woda jest pobierana z Wisły do chłodzenia generatorów i kanałem wraca do Wisły. Co to oznacza dla wędkarza-po prostu RAJ. Przy odrobinie szczęścia nawet laik połowi ryb. Ryby potrafią być chimeryczne. Często biorą jak ,,głupie’, by przez cały tydzień nie brać w ogóle. Czym się kierują do dziś nie wiem?
Dno kanału twarde i kamieniste. Brzegi strome, po deszczu i odwilży bardzo śliskie! Szerokość kanału zależna od stanu wody- do 35 m. Długość ok. 2200m. Uciąg zależny od stanu wody. Od praktycznie stojącej do potoku górskiego.Głebokość łowiska zależna od stanu Wisły od 1.2 m do 4.5m.Dno równe,kamieniste,środkiem nieco głębsze.

RYBY:
Dość licznie: sum, sandacz, leszcz, certa, jaź, karp, amur, brzana, świnka i inne występujące w Wiśle.• METODY POŁOWU:
Wszystkie dozwolone prawem.

PRZYNĘTY:
Czerwone i białe robaki, kukurydza, ochotka, żywiec itd. Ja najczęściej łowię na czerwone i białe. Do zanęty dodaje płatki owsiane i pinkę.
DOBRE RADY:
Zimą zabierzcie buty gumowe, zakładamy je i stopy do wody- na pewno nie zmarzniemy.
Koszyczki i ciężarki zabieramy od 20- 125  g.- różny uciąg wody.
Zbieramy solidne podpórki- ciężko wbić je w grunt.
Odchodząc od wędek nawet na chwilę luzujemy hamulec. Byłem świadkiem zabrania wędki przez rybę.
Nie wjeżdżajmy rolnikom w pola- może źle się to dla nas skończyć.
Auto możemy pozostawić bez obawy. Nie słyszałem, aby komuś coś się stało z samochodem.Zanęte zimą po rozrobieniu wstawmy do wody,wcześniej wybierzmy miejsce wolne od prądu,włóżmy do środka obciążenie ,nie odpłynie z wiadrem i nie zamarznie.

UWAGA: Próba wjazdu pod sam brzeg kanału po deszczu i odwilży na własne ryzyko. Wzbogacimy właścicieli traktorów o kilka złotych.

POŁAMANIA KIJA I DO ZOBACZENIA NAD WODĄ!

Chętnie odpowiem na wasze pytania.