Chciałem przedstawić kolegom po kiju świetne, a jednocześnie bardzo mało znane łowisko, jakim jest niewielki zbiorniczek zaporowy w miejscowości Zachełmie w gminie Zagnańsk. Jest to świetna alternatywa dla zatłoczonych i obleganych przez miłośników kąpieli topowych zbiorników w naszym województwie.

 

Miejsce spokojne, zaciszne, z łatwym dostępem do wody. Kąpiących się właściwie nie ma, więc nikt nie powinien zmącić nam wypoczynku. Niewielka „plaża” przy końcu czasem przyciąga kilkoro biwakowiczów, ale policzyć ich można na palcach jednej ręki. Dodatkowym atutem jest możliwość dojazdu autem praktycznie nad samą wodę. W dzisiejszych czasach to spory atut. Miejsce wyśmienicie nadaje się do weekendowego wypoczynku z rodziną.

 


Specyfika samego zbiornika? Średnia głębokość ok. 2 – 2,5 metra dno lekko muliste, nie jest zbyt obficie porośnięte roślinnością. Łowisko znajduje się pod opieką koła PZW Bartek w Zagnańsku, to też co roku jest zarybiane. Spotkać w nim możemy dorodne liny, karasie, japońce, płocie, wzdręgi, karpie, kilka amurów i hordę krwiożerczych okoni.Ryb nie jest tyle co w stawie hodowlanym, ale i presja wędkarska nie jest zbyt wielka. Dodatkową atrakcją są dzikie kaczki które jednak bardzo chętnie towarzyszą nam w połowach, w oczekiwaniu na kukurydzę, chlebek czy robaczka. Gdyby komuś znudziło się wędkowanie, lub chciał na jakiś czas pozbyć się żony, wysłać można ją do pobliskiego lasu, który właściwie graniczy z północnym brzegiem zalewu. W sezonie roi się w nim od dorodnych borowików – tak więc dla każdego coś miłego.
Teraz najważniejsze, czyli jak trafić na to łowisko?
Sprawa nie wydaje się być skomplikowana. Z Kielc wyruszamy ulicą Radomską lub Warszawską w kierunku stolicy, jesteśmy na trasie 73. Następnie nowym węzłem północ wjeżdżamy na S7, ale za wiele się nie nacieszymy, ponieważ najbliższym zjazdem BARCZA zjeżdżamy z ekspresówki na drogę 750 kierunek Ćmińsk, Zagnańsk. Na małym rondku skręcamy w lewo trzymając się trasy na Zagnańsk, następnie po przejechaniu około 300-400 metrów droga po lekkim łuku odchodzić będzie w lewo, a my skręcamy pod górkę w prawo na przejazd kolejowy. Po nie całym kilometrze wyjedziemy prosto na zbiorniczek. Nie zmotoryzowani mogą od poniedziałku do soboty dojechać pod sam zalew busem z Kielc z ul.  Żelaznej w kierunku ZACHEŁMIE. Zbiornik jest przy końcowym przystanku.
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia nad wodą.

Oto kilka fotografii opisywanego miejsca. Ostatnia przedstawia widok, jaki ukarze się nam gdy będziemy dojeżdżać do celu.