Kilka informacji wstępnych:

Powierzchnia: 12ha (zakaz połowu z łodzi oraz wywózki zanęt/zestawów)

Głębokość oraz specyfikacja łowiska: Od 2 do 3.5 m (najgłębiej w dawnym korycie rzeki Bobrzy oraz od strony tamy) dno przeważnie muliste mała ilość zaczepów porośnięte przy brzegu.

Oddany do użytku w 2004 roku

Tarlisko: Od strony północnej (zaznaczone tabliczkami)

Dominujące ryby: Płoć Karaś (trafiają się te złote) Wzdręga Jaź Okoń niestety Jazgarz zdarzają się Karpie Amury Tołpygi słyszałem o wymiarowych Sumach i Sandaczach. Jest też sporo niewymiarowego Szczupaka ale większe również pływają. Kiedyś było dużo Leszcza jednak amatorzy jego mięsa doprowadzili do zaniku populacji.

Położenie: Miejscowość Umer

Dojazd: Od Kielc drogą Łódzką a potem drogą nr. 750 w stronę Samsonowa. Samochód możemy zostawić na jednym z dwóch parkingów. Pierwszy jest od strony miejscowości Kołomań (przy wpływie Bobrzy do zalewu) a drugi tuż obok plaży. Inną opcją jest dojazd autobusem nr. 32.

Jest plaża w sezonie z ratownikiem, molo, wypożyczalnia rowerków wodnych dużo ośrodków agroturystycznych w okolicy. Przy okazji pozwiedzać możemy ruiny huty w Samsonowie czy też zobaczyć Dęba Bartka w Zagnańsku

https://www.google.pl/maps/place/Umer/@50.9831391,20.5920107,15z/data=!4m2!3m1!1s0x47182ef258fa93cf:0x3b9737b4c66332af

Zalew jest co roku zarybiany jednak z powodu chorób oraz dużej presji wędkarskiej ryb szczególnie tych dużych zostało niewiele. W okresie letnim najlepszą miejscówką jest część od tarliska w prawo do tamy ponieważ od strony plaży kręci się wielu plażowiczów co może denerwować. Najlepsza metoda połowu to grunt jednak metodą odległościową też można złowić dużą sztukę. Jeśli okonie akurat ganiają drobnicę to na małe paprochy możemy złowić pięknego garbusa, często ponad 25 cm.  Jeżeli ktoś jest na tyle szalony to może w okresie jesiennym nastawić się na sandacza jednak taka osoba musiałaby tam łowić całą noc żeby mieć efekty. Czasami w okresie wiosennym/początek lata można trafić na sporego amura. W sezonie 2013 złowiono kilka dużych sumów.

(zdjęcia dodam w najbliższym czasie)