Chociaż jego popularność znacznie się zmniejszyła w ciągu ostatnich dwudziestu lat, Devon (mimo swojego wieku) jest wciąż używany przez wielu wędkarzy.Może być użyty zarówno w wędkarstwie morskim jak i słodkowodnym, ale jego pierwotnym przeznaczeniem jest wędkarstwo łososiowe i pstrągowe.

Nowoczesne metody i znajomość coraz to nowszych materiałów umożliwia wykonywanie tej przynęty z plastiku, oraz mosiądzu, jednakże początkowo wykonywana była indywidualnie w domu przez wędkarzy. Ponadto Devony były produkowane i sprzedawane w dużych ilościach przez stare firmy takie jak np. Allocks od roku 1900 aż po lata pięćdziesiąte. Wiele lat temu można było również kupić samą wirującą główkę Devona a następnie uzbroić ją wg własnych upodobań w domu. Samodzielne wykonywanie przynęt często było okupione godzinami pełnymi bólu i wysiłku, któremu w stanie byli podołać tylko zagorzali entuzjaści. Do ozdabiana i wykańczania Devonów używano przeróżnych materiałów takich jak np.: wysuszona rybia skóra, poczwarki owadów, oraz skóra i drewno. Devony z mosiądzu były również bardzo popularne kilka lat wstecz. Nurkowały głęboko dlatego też świetnie nadawały się do obławiania przydennych partii łowiska. Wielu wędkarzy nie lubi Devonów ponieważ mają one tendencję do skręcania żyłki. Jednym ze sposobów na ominiecie tego problemu jest zamontowanie specjalnego śmigiełka kilkadziesiąt centymetrów powyżej przynęty. Osobiście jednak preferuję znacznie prostsze rozwiązanie mianowicie użycie dobrej jakości agrafki z krętlikiem. Wielu wędkarzy prawdopodobnie nie zdaję sobie sprawy że Devony wykonywane są w dwóch różnych kierunkach rotacji . Umożliwia to np. łowienie przez 15 minut jednym, a następnie zmianę co ma na celu odkręcenie wcześniej skręconej żyłki.

 

Devony SA jednymi z najprostszych przynęt do wykonania samemu w domu. Mogą być wykonane z drewna lub mosiądzu dosyć szybko i bez większych problemów. Ogromną zaletą samodzielnego wykonywania tej przynęty jest fakt, że można swobodnie eksperymentować z różnymi pozycjami łopatek skrzydełka, aby zwiększyć prędkość obrotów.

Nowoczesne wersje Devonów. Proszę zwrócić uwagę na różny kierunek rotacji.

 

Wykonane dawno przed erą plastiku Devony. Ich produkcja wymagała wielu godzin, a stracenie choćby jednego musi wiązać się z niezbyt przyjemnymi odczuciami. Ich wykonanie możliwe jest przy użyciu prostych ręcznych narzędzi

Te Devony mają ponad 50 lat. Zauważcie pieczołowicie wykonany korpus oraz główkę, wykonaną ze skrawków metalu.

Nierdzewny drut był używany do połączenia główki, korpusy i kotwicy. Główki były często wykonywane również z mosiądzu lub miedzi. Skończona przynęta to efekt ogromnego wysiłku. Jej strata w pierwszym lub drugim rzucie musi być fatalnym uczuciem.

 

Stare Devony wykonane z mosiądzu.

 

Jedne z najpopularniejszych obecnie produkowanych Devonów

 

 

 

Źródło http://www.fishingmag.co.nz

Tłumaczenie  P.C  vel czerwcowy0520