Ta wspaniała rzeka długości 85 km ma swe źródła na Garbie Gielniowskim w lasach koneckich koło Furmanowa . Uchodzi do Pilicy w miejscowości Kurnędz . Jeszcze nie tak dawno energia jej wykorzystywana była do poruszania rozmaitych maszyn i urządzeń .

Na jej krętym korycie znajdują się spory zbiornik zaporowy ,,Sielpia” i atrakcyjny wędkarsko staw Maleniec . Więcej o specyfice tej rzeki można poczytać tu http://www.powiat.konskie.pl/pow/powiat/czarna.html ja przedstawię ją od wędkarskiej strony.

Dobrymi miejscami na tej rzece jest odcinek powyżej zbiornika Sielpia w okolicach Wąsosza,możemy tam zapolować na pstrąga . Inny ciekawy odcinek znajduje się koło miejscowości Maleniec . Rzeka w tym miejscu ma prawdziwy dziki charakter . W swych zakolach i licznych starorzeczach skrywa wiele gatunków ryb . Każdy spinningista znajdzie coś dla siebie .Obok szczupaka i okonia możemy zapolować na sporych rozmiarów jazia i klenia . Ciekawe miejscówki są też w okolicach Kołeńca . Jednym z bardziej znanych miejsc dla opoczyńskich wędkarzy jest Siedlów . Znajduje się tam kilka starorzeczy i ciekawych miejsc do połowienia każdą metodą . Możemy tu liczyć na karpia, sporych rozmiarów jazie,płoć i okonie . Spinningiści polujący na szczupaka na pewno się nie zawiodą . Dobre miejsca na wiosenną przepływanke znajdują się koło miejscowości Młynek i Skórkowice . Wędkarze z Opoczna łowią tu sporo pięknej płoci i ogromnych jazi,które często rwą żyłki .

Rzeka jest naprawdę dzika i na niewielkich odcinkach uregulowana . Koryto jej jest bardzo kręte i często się rozdwaja . W nurcie leży duża ilość powalonych drzew stanowiąc doskonałe kryjówki dla ryb i miejscówki dla wędkarzy . Zapraszam wszystkich,którzy nie łowili na tej rzece bo warto tam powędrować i połowić .Dużych okazów i połamania kija życzy ,,swiezy’’{jcomments on}