Łowisko to położone jest w kompleksie stawów Gospodarstwa Rybackiego w Grębowie. Dojazd do łowiska jest bardzo dobry. Obok mostu na rzece Łęg w Jamnicy skręcamy w wąską, asfaltową drogę, biegnącą wzdłuż rzeki i tym sposobem dojedziemy na teren stawów hodowlanych.

Droga ta doprowadzi nas do specjalnie przygotowanego parkingu dla wędkarzy, obok którego w budynku zlokalizowane jest biuro łowiska. Udogodnieniem dla zapominalskich i mało doposażonych jest stoisko z podstawowym sprzętem wędkarskim, zanętami i przynętami, znajdujące się w biurze. Po wykupieniu stosownego zezwolenia i zapoznaniu się z regulaminem łowiska można ruszać nad wodę.

Staw udostępniony do wędkowania ma powierzchnię 11 hektarów i można go odwiedzić w okresie od kwietnia do października. Podłoże stawu ma charakterystykę mulisto – piaszczystą, o regularnym, płaskim dnie. Dzięki obecności piasku w podłożu całego kompleksu stawów – także na łowisku – oraz stałego napływu strugi bieżącej i czystej wody z pobliskiej rzeki Łęg, ryby tu cechuje wyjątkowy smak.

Średnia głębokość stawu wynosi około 1,7 m. Po linii obwodu stawu znajduje się rów głębokości około 1,8 m, charakterystyczny dla stawów hodowlanych. Cennym atutem tutejszego łowiska jest to, że nie pełni roli stawu hodowlanego, nie jest więc odławiany poprzez spuszczenie wody. Sytuacja ta decyduje o naturalnym charakterze łowiska i gwarantuje często miłe niespodzianki w postaci pięknych, dzikich okazów ryb.

Stanowiska dla wędkarzy zostały wyznaczone od strony wschodniej, południowej i zachodniej. Gospodarz wydzielił ich 38 stanowisk i są one ponumerowane. Na północnej grobli nie zostały wyznaczone stanowiska wędkarskie, dzięki czemu swobodnie można wywozić tam zestawy wędkarskie, nie przeszkadzając innym łowiącym.

Udogodnieniem dla łowiących są tu specjalnie przygotowane do wędkowania pomosty oraz przygotowane stanowiska. Dla wędkarzy gospodarz łowiska zaplanował również inne dogodności – np. wózki, którymi można dowieźć sprzęt na stanowisko, maty karpiowe, namioty, podbieraki, ponton do wywózki zestawów, itd. Staw otoczony jest szeroką groblą, która pozwala na rozbicie namiotu w okolicy stanowiska.

Roślinność w stawie stanowi znikomą powierzchnię, co jest wynikiem bytności znacznej populacji amurów. Od strony południowej łowisko porośnięte jest w strefie przybrzeżnej sitowiem.

Łowisko Przystanek Stawy, to łowisko głównie ryb karpiowatych. O atrakcyjności tego akwenu wodnego stanowi liczba pływających tu karpi, wśród których nie trudno o sztuki powyżej 6 kg. Największe karpie mają tu blisko 15 kg. Podobnie jest z amurami – tyle, że największe z nich mają na chwilę obecną nie więcej jak 10 kg. Ryby te łowimy w sposób tradycyjny: metodą spławikową, gruntową tradycyjną i z użyciem włosa w zestawach samo-zacinających. Przynętami sprawdzonymi na łowisku są kule proteinowe, pelet, kukurydza.

Każdego roku gospodarz łowiska prowadzi akcję zarybiania akwenu dużymi okazami karpia i amura. Tutejsze karpie słyną z zaciętości i twardej walki. Karpiarstwo, to dziedzina wędkarstwa, której poświęcona jest tu szczególna uwaga. Dzięki temu łowisko można nęcić na kilka dni przed planowaną zasiadką oraz np. wywozić zestawy. Nęcone stanowisko jest dla nas wtedy rezerwowane. Planując wizytę na Łowisku pamiętajmy o tym, że dla okazów w tym łowisku obowiązuje zasada „złów i wypuść”, zaś stosowanie haków bezzadziorowych jest tu wymogiem.

Staw ten to idealny warsztat dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z hobby wędkarskim, jak również i dla zaawansowanych łowców okazów. Dowodem na to są częste zasiadki członków klubów wędkarskich, które specjalizują się wyłącznie w połowach karpi.

Oprócz karpi i amurów łowisko to obfituje w inne gatunki ryb. Wędkarz ma szansę złowić tu imponujących rozmiarów liny i karasie. Trafiają się dość często jazie i leszcze. Płoć osiąga tu piękne rozmiary. Warto więc prócz tradycyjnego zestawu karpiowego zabrać z sobą lżejszy kij, którym będziemy łowić te gatunki ryb. Gwarantuje nam to aktywność na łowisku. Toń i dno pozbawione jest zaczepów, dzięki czemu możemy pójść na finezję stosując ultra delikatne zestawy. Pozwoli nam to na sportowe zmagania i zwiększy ilość brań.

Na łowisku mamy sporą szansę spotkania z królem wód –sumem. Często jest on przyłowem dla łowiących karpie, którzy stosują kule proteinowe i pelet z dodatkami mięsnymi. Sumów jest tu sporo i osiągają rozmiar ponad 1 metra i ciężar 6-8 kg. Walka z taką rybą da nam z pewnością wiele satysfakcji.

Prócz sumów możemy tu z powodzeniem łowić szczupaki oraz okonie. Te ostatnie osiągają tu już przyzwoite rozmiary – trafiają się nawet sztuki blisko kilogramowe. Szczupaki łowimy tradycyjnie na żywca oraz metodą spinningową z użyciem przynęt płytko schodzących.

Gospodarz łowiska zadbał również o to, by otoczenie stawu sprzyjało pobytom rodzinnym wędkarzy. Służy temu plac obok stawu, na którym zbudowana jest wiata, pod którą można zapalić ognisko. Pobliski trawnik może służyć najmłodszym, jako miejsce zabawy, zaś piękne otoczenie nieskażonej przyrody, zachęca do spacerów po kompleksie stawów. Amatorzy grzybobrania w pobliskim lesie znajdą borowiki, koźlaki i podgrzybki, zaś podnosząc głowę do góry można napatrzeć się na orły bieliki czy błotniaki zbożowe, które upodobały sobie rewir stawów. Na obszarze stawów znajduje się również fragment drzewostanu dawnej Puszczy Sandomierskiej, w którym można spotkać łosia, jelenia i inne, rzadkie gatunki fauny i flory. Nad wodą można zobaczyć czaplę białą, bąka, kormorany i perkozy oraz różne gatunki kaczek.

Regulamin łowiska

Zapraszamy na naszą stronę http://www.przystanek-stawy.pl/


Pokaż Świętokrzyski Przewodnik Wędkarski na większej mapie