Aby w prosty i szybki sposób zrobić szablon boczny wobka będzie nam potrzebny program Photoshop. Ja mam CS 2, ale zasada jest niemalże identyczna we wszystkich wersjach. Sposób pokaże na przykładzie fotki ściągniętej z Internetu.

Na początek zakładamy że nasz wobek będzie miał powiedzmy 2cm długości i ok.1cm wysokości. Wybieramy sobie z Internetu jakieś foto, ja dla przykładu wybrałem Salmo Horneta, a dokładnie kolor BE:

Po zapisaniu fotki na komputerze klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy ,,otwórz za pomocą Photoshop”. Po chwili mamy zdjęcie odpalone w PS’ie. Teraz musimy wyciąć wobka. W tym celu klikamy sobie w narzędzie pióro, a następnie na jego właściwości u góry ,,Paths”:

Teraz powiększamy zdjęcie, żeby było nam łatwiej zaznaczyć. Najprościej możemy to zrobić skrótem klawiszowym ,,Ctrl +”, teraz kiedy mamy już powiększony obrazek tak że widzimy tylko naszego wybranego woblerka, zaczynamy jego odrysowywanie poprzez dodawanie nowych punktów ,,na około”, aż do ich połączenia:

Widzimy teraz jednolitą linię wokół Horneta, bez punktów. Klikamy teraz prawym przyciskiem w dowolnym miejscu na woblerze i z menu wybieramy ,,make selection”, a następnie ,,ok.”. Teraz naciskamy skrót klawiszowy ,,Ctrl+C” czyli kopiowanie. Następnie otwieramy nowy dokument (File>New) i w okienku wypełniamy poszczególne pola w następujący sposób (zaznaczamy jednostki jako cm – program sam dobierze rozmiar nowego dokumentu zgodnie z tym skopiowanym, rozdzielczość ustawiamy na 300 i przezroczysty kolor tła:

Kiedy otworzy nam się nowy dokument, naciskamy ,,Ctrl+V” czyli popularne ,,wklej”. W zależności od rozdzielczości zdjęcia z którego korzystamy może się zdarzyc tak jak w naszym wypadku że po wklejeniu woblerek będzie znacznie mniejszy od rozmiaru dokumentu. Aby go dopasować naciskamy ,,Ctrl+Ti rozciągamy za kwadraciki po bokach i na górze/dole. Analogicznie postępujemy, kiedy wklejone zdjęcie będzie większe, tyle tylko że wtedy dopasowujemy przez zmniejszenie. Kiedy już mamy dopasowane zdjęcie naciskamy ,,Enter”

Zawsze możemy również zmodyfikować nieco szablon. Możemy np. zrobić go nieco cieńszego z tyłu i bardziej wygrzbieconego z przodu, możliwości są dowolne. Najprościej można to zrobić poprzez ponowne naciśniecie klawiszy ,,Ctrl+T”. Nastepnie klikamy na obrazek woblerka prawym klawiszem i wybieramy z menu ,,Warp” i dowolnie modyfikujemy przez przeciąganie powstałych lini i kropek:

Kiedy uzyskamy nasz wymarzony kształt naciskamy ,,Enter”. Aby nadać naszemu szablonowi odpowiednie wymiary które sobie wcześniej ustaliliśmy czyli 2cmx1cm, wybieramy z paska menu na górze: Image>Image Size. Pod ,,Dokument Size” widzimy że nasz szablon ma obecnie wymiary 3,73cm x 1,52cm. Wpisujemy zatem w pole pierwsze 2cm – jeśli mamy zaznaczoną (jeśli nie to zaznaczamy) opcję ,,Constans proportions” wystarczy że wpiszemy np. pierwszy wymiar, a program nam sam proporcjonalnie dobierze drugi wymiar (możemy również odznaczyć tą opcję i samemu dostosować każdy wymiar oddzielnie.) Po naciśnieciu ,,Ok.” Program wybrał nam proporcję 2cm x 0,82cm. Możemy również wpisać zamiast 2cm np. 2,1cm wtedy wysokość szablonu będzie ok. 0,95cm. Jeśli to nas nie satysfakcjonuje możemy jak już wcześniej wspomniałem skorzystać z wyłączonej opcji o zachowaniu proporcji i pobawić się z wymiarami.

 Analogicznie możemy również postąpić ze zdjęciem naszego woblerka. Na pewno w znacznym stopniu ułatwi to stworzenie niepowtarzalnego szablonu.