The final chapter… Dzięki wszystkim za uczestnictwo w tym moim małym projekciku .To już ostatni etap w budowie wędki, czyli lakierowanie. Teoretycznie jest to najtrudniejszy etap w budowie.
W rodbuildingu z reguły używamy lakierów poliuretanowych, dwuskładnikowych. Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

HB – maluje się nim tylko raz, jest dość gęsty, po wymieszaniu dość szybko gęstnieje, także mamy mniej czasu na lakierowanie

LB – trzeba lakierować nim przynajmniej dwa razy, nie jest taki gesty i nie tak szybko twardnieje jak HB

Wybrałem lakier RodPro LB, ponieważ łatwiej się nim lakieruje, szczególnie początkującym. Nigdzie się mi nie spieszy, także nie przeszkadza mi nakładanie dwóch warstw lakieru. LB ma tez ta zaletę ze omotka po drugim lakierowaniu wygląda po prostu ładniej. Lakiery HB mogą już zaczynać gęstnieć po 10 minuta. Lakier LB którego użyłem gęstnieje dopiero po około 45 minutach.

 

 

PBH_RBVI_002.JPG

Można tez omotki lakierować zwykłym lakierem wodoodpornym, ale w tym przypadku trzeba nałożyć przynajmniej z 5 jego warstw. Plusem jest jednak to, ze nie jest konieczne użycie suszarki.

Jeżeli zdecydowaliśmy się lakierować lakierem dwuskładnikowym to suszarka będzie raczej niezbędnym przyrządem. Dzięki temu, że blank obraca się ze stałą prędkością, lakier będzie rozprowadzał się bardzo równo po omotkach. Nie wyobrażam sobie żeby komuś się chciało przekręcać ręcznie blank o 180 stopni co 5 minut przez ponad 4 godziny.

 

PBH_RBVI_003.JPG

Następnie kładziemy wędkę na suszarkę. Organizujemy swoje stanowisko pracy, żeby niczego nie szukać w czasie lakierowania. Przed lakierowaniem możemy opalić omotki zapalniczka. Robimy to uważnie, chcemy tylko zlikwidować jakieś wystające nitki a nie spalić blank

 

PBH_RBVI_004.JPG
PBH_RBVI_005.JPG
PBH_RBVI_006.JPG

Musimy odznaczyć dokładnie proporcje lakieru i utwardzacza, dlatego najłatwiej użyć dwóch strzykawek. Jedna do lakieru a jedna do utwardzacza. Mam oznaczone które do czego żeby w przyszłości ich nie pomieszać.

 

PBH_RBVI_007.JPG

Lakier najłatwiej wymieszać w jakimś plastykowym kubeczku. Mieszam powoli, plastykowym patyczkiem przez jakieś 5 minut. Lakier powinien mieć temperaturę pokojowa.

 

PBH_RBVI_008.JPG

Wymieszany lakier wylewam na folie aluminiowa i czekam około 5 minut. Po tym czasie nie powinno być już prawie żadnych bąbelków powietrza w lakierze i jest on gotowy do nakładania.

 

PBH_RBVI_009.JPG
PBH_RBVI_010.JPG

Pędzle – oby tylko nie miały zbyt delikatnego włosia, najlepiej się sprawdzały takie o dość twardym sztucznym włosie. Naturalne włosie jest zbyt miękkie.

 

PBH_RBVI_011.JPG

Przystępujemy do lakierowania. Można to robić na włączonej maszynce lub wyłączonej i przekręcać blank ręcznie. Robiłem tak i tak. Pierwsza warstwę nakładamy dość obfitą żeby lakier przesiąknął przez omotkę i dotarł do stopki przelotki

 

PBH_RBVI_012.JPG
PBH_RBVI_013.JPG
PBH_RBVI_014.JPG

Polakierowana wędka powinna kręcić się na suszarce około 4 godzin, moja malowana lakierem LB kręciła się około 5 godzin. Po 30-45 minutach sprawdzamy czy lakier dobrze przesiąknął omotkę. W niektórych miejscach pewnie będziemy musieli uzupełnić lakier. Przez cale suszenie staramy się monitorować lakier czy przypadkiem nie tworzą się śliwy na omotce lub lakier ścieka z blanku.

Po wyłączeniu suszarki w przypadku lakieru LB, odczekujemy około 12 godzin (nie dłużej niż 24 godziny) i przystępujemy do ponownego nakładania lakieru. W tym wypadku nakładany go już mniej i bardziej w celu wyrównania całej powierzchni. Znowu suszymy przez 4-5 godzin, po wyłączenie zostawiam wędkę na suszarce na następne 12 godzin żeby lakier stwardniał. Lakier zaczyna polimeryzować już po około 24 godzinach, ale całkowicie stwardnieje dopiero po kilku dniach. Także warto wędkę odstawić gdzieś w kat na ten czas.

Wyważenie gotowej wędki.

PBH_RBVI_015.JPG
PBH_RBVI_016.JPG

Waga kijka, hmmm… niecałe 60g…

PBH_RBVI_017.JPG
&&&&&&&

I gotowa wędka. Kijek jest budowana pod kołowrotek Daiwa Exceler X 1500, dlatego cala kolorystyka jest czarna/grafitowa z czerwonymi wstawkami.

PBH_RBVI_018.JPG
PBH_RBVI_019.JPG
PBH_RBVI_020.JPG
PBH_RBVI_021.JPG
PBH_RBVI_022.JPG
PBH_RBVI_023.JPG
PBH_RBVI_024.JPG
PBH_RBVI_025.JPG
PBH_RBVI_026.JPG
PBH_RBVI_027.JPG
PBH_RBVI_028.JPG
PBH_RBVI_029.JPG
PBH_RBVI_030.JPG
&&&&&&&

Niedługo przedstawię jakieś testy tej wędki nad woda. Jest tylko jeden problem… oparty o ścianę stoi nowy blank… przez wielu określany jako ideał pstrągowego rzemiosła… stoi tak… i kusi… Tak jak kiedyś wspomniałem… RodBuilding uzależnia…

PBH_RBVI_001.JPG