{jcomments on}

KonkursW poprzedniej części wyjaśniłem jak wystrugać korpus pod przyszłą przynętę. W tej części poradnika zajmę się wykonaniem stelaża, dociążeniem oraz przygotowaniem do malowania.

IMAG0078.jpg

Potrzebne nam będą kombinerki zwykłe oraz z okrągłymi końcami, drut stalowy o średnicy 0.8mm, wcześniej przygotowany korpus, ołowiane śruciny lub taśma ołowiana, ostry nożyk, klej i szpachla.

IMAG0062_2013-03-11.jpg

IMAG0071.jpg

Zaczynamy od wygięcia drutu na stelaż. Ja zaczynam od oczka przedniego potem oczko na brzuszku a na końcu oczko na ogonie. Staram się zrobić stelaż większy niż korpus o około 1mm z z przodu i z tyłu. Jest to spowodowane tym że farba podkładowa a potem lakier stworzy warstwę i nie spowoduje to zmniejszenia oczka.

IMAG0065_2013-03-11.jpg

IMAG0066_2013-03-11.jpg

Po wygięciu stelaża i przymiarkach bierzemy ołów na dociążenie. W tym przypadku wybrałem taśmę ołowianą, złożyłem na pół i i jeszcze raz na pół. Po wycięciu w korpusie miejsca na dociążenie wkładam stelaż i ołów. Jak wszystko jest ułożone tak jak trzeba zalewam klejem. W zależności jakiego kleju używamy możemy albo nim wypełnić szczelinę albo zaszpachlować całość.

IMAG0068.jpg

IMAG0069.jpg

IMAG0070.jpg

Po wyschnięciu kleju/szpachli obrabiamy papierem ściernym wszystkie nierówności.

IMAG0072.jpg

Po wyszlifowaniu kąpiemy korpus w caponie. Kąpiel powinna trwać nie mniej niż 1 godzinę. Tak zagruntowany korpus po wyschnięciu znowu szlifujemy drobnym papierem ponieważ wszystkie włoski z drewna powstawały. Kąpiel w caponie powoduje nasiąknięcie nim drewna co z kolei wzmacnia i zabezpiecza drewno przed chłonięciem wody.

Następnym etapem produkcji woblera jest stworzenie podkładu pod kolorki. Ja stosuję na podkład białą farbę akrylową. Nie ma znaczenia czy połysk czy mat. Proces gruntowania przeprowadzam w następujący sposób: szykujemy sobie haczyki ze spinaczy biurowych, wieszamy wobka na haczyku i zanurzamy w farbie po czym odwieszamy do wyschnięcia.

IMAG0075.jpg

Po około 8 godzinach odwracam wobka i zanurzam w farbie ponownie. Odwracanie ma na celu równomierne pokrycie farbą. Przy gruntowaniu należy farbę dobrze wymieszać i zrobić to odpowiednio wcześniej dlatego że podczas mieszania tworzą się pęcherzyki powietrza które potem widać na woblerze. Warto również odlać sobie trochę farby do słoika i w nim zanurzać korpusy. Pozostała część farby zamknięta w puszcze nie powinna wtedy szybko wyschnąć.

IMAG0076.jpg

IMAG0077.jpg

Po wyschnięciu 2 warstwy farby można znowu odwrócić wobka i kolejny raz zanurzyć. Ilość warstw zależy od tego jaką mamy farbę na podkład tzn. czy jest rzadka czy gęsta i od tego czy pierwsze 2 warstwy równo pokryły drewno. Jeśli uważamy że wystarczy już podkładu to matowimy całość drobnym papierem ściernym tak aby podczas malowania lepiej się trzymała farba.

IMAG0028_2013-03-11.jpg

W dzisiejszej części to już wszystko w następnej opiszę jak malować i pokarzę kilka trików.

.