Z wykazu wód krainy pstrąga i lipienia wg PZW ZO Kielce informuje nas o tym, iż rzeka Żarnówka w całości jest rz. górską w której powinny występować pstrągi. Niestety to trzeci sezon w którym będąc ze spinningiem nad tą rzeką nie napotkałem kropek.

W odcinku rzeki powyżej zbiornika na Mostkach zgodnie z zarybianiem przez PZW powinien występować pstrąg lecz jak już wcześniej wspomniałem nie widziałem go tam i nie miałem nawet kontaktu wzrokowego z jakimikolwiek kropkami.

Górny odcinek rzeki Żarnówki tj., od jej źródła3 w okolicach miejscowości Orzechówka i drogi 751 do pierwszego mostku jest niczym mały strumyk po kostki a czasami za kolana. Rzeka bardzo kręta położona na granicy lasu w bagnistym terenie, który doprowadza do rzeczki mnóstwo wody. Liczna bagnista roślinność i powalone drzewa przez bobry gdzie niegdzie spiętrzają wodę do około 70-100 cm (w porze letniej). Dalszy odcinek rzeki od wspomnianego prze ze mnie mostu jest już bardziej dostępna lecz nadal na terenie bagien i podmokłych terenów. Nurt rzeki nieco przyspiesza, a urozmaicone dno przeważnie gliniane z licznie zanurzonymi gałęziami i korzeniami drzew stwarza wspaniałe warunki dla kropek.

Rzeka czysta o lekkim zabarwieniu w kolorze rudym prawdopodobnie przez gliniane dno. W ostatnim swoim odcinku rzeka rozlewa się w niedostępne z brzegu niewielkie rozlewisko by przejść za nowo powstałą kładką w zalew na Mostkach.

Pstrągi w górnej części rz. Żarnówki jak już wyżej pisałem wg mnie nie występują po mimo zarybiania przez PZW. Jedynie jakie ryby można w niej napotkać to: okoń który skarłowaciał (do 10cm) i także karłowaty jaź (około 15cm). Ryby te można zauważyć gołym okiem jak stoją na przekosach rzeki i przy dnie oraz w malutkich zatoczkach. Czasami rybki te można złapać po 3-5 szt. na spinning z małym woblerkiem (2cm), lecz i szczupły też tam bywa prawdopodobnie wchodzi do rzeki wczesną wiosną.

Nasuwa mi się pytanie: czy to czasem jaź nie był wpuszczony jako pstrąg?, bo z tego co wielokrotnie widziałem i rozmawiałem z wędkarzami, których spotykałem na górnym odcinku rzeki potwierdzali moje złowione miniaturki.

Jest początek lata 2013r. i z pewnością uda mi się złapać przedstawiciela Salmo trutta morpha fario nawet niewielkich wymiarów jeżeli w ogóle na tym odcinku wysteruje.

Jeżeli ktoś posiada fotki z tego odcina z kropkami proszę podzielcie się nimi, a i jeszcze opiszcie na co złapana.

cz. 2 na temat rz. Żarnówki za zalewem Mostki niebawem…

1.http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/26/cms/szablony/10203/pliki/wykaz_wod_krainy_pstraga_i_lipienia_okregu_pzw_w_kielcach_na_lata_2012.pdf

2. http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121005/POWIAT0110/121009292