Husarz ciemny należy do rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Rodzina ta skupia największe i „najpotężniejsze” wśród ważek Polskich. Nasz Husarz małym owadem nie jest, rozpiętość jego skrzydeł to 11cm a długość ciała zahacza o 7cm. Ten gatunek nie jest naszym rodzimym przedstawicielem małej fauny. {jcomments on}Obok Husarzy ciemnych rozróżniamy jeszcze trzy gatunki w Polsce, Husarza wędrownego (Hemianax ephippiger) i gościa o wymownej nazwie Husarz władca (Anax imperator) który to jest jedynym rodzimym gatunkiem.

 

Niezwykłość tego owada to jego siła, szybkość i spryt. Husarze żywią się przede wszystkim innymi ważkami, często nad wodą obserwuje zacięte walki o życie, Husarze niczym maszyny do zabijania krążą wokół brzegów i wypatrują zdobyczy. Kiedy ważka ta upatrzy swój posiłek rzuca się na niego z ogromną prędkością, nie posiada ona ani żądła ani jadu, cała jej siła i moc leży w ogromnych szczękach i silnych skrzydłach. Owady te podczas polowania potrafią rozpędzić się do 80km/h. Często walka z inną ważką trwa dość długo, Husarze są jednak bezlitośni i silniejsi i zwykle kończy się ona przegraną dla ofiary. W naturze nie mają praktycznie naturalnych wrogów.

 

Jak wszystkie ważki Husarze życie swoje zaczynają w wodzie, gdzie ze złożonych jaj wykluwają się larwy. Proszę jednak nie myśleć, iż ów larwy są gorsze od dorosłych osobników. Larwy ważek posiadają ciekawy aparat gębowy zwany maską, funkcjonuje on jak maszynka do zabijania, ogromne szczęki wysuwają się i łapią zdobycz która nie ma szans się oswobodzić. Ofiarami form larwalnych są kijanki, bezkręgowce wodne ale również i małe ryby. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną, tak samo jak inne ważki wychodzą z wody i przepoczwarzają się w dorosłe osobniki (imago).

 

To niesamowite spotkanie dało mi wiele radości gdyż obserwowałem wcześniej Husarze lecz nigdy nie za pozowały mi tak jak wczoraj, to bardzo sprytne i nie ufne stworzenia stąd każde ich foto jest naprawdę cenne. W Kielcach spotykam je na Kadzielni, nad Zalewem kieleckim nie wykluczone jednak, iż żyją w innych częściach miasta. Gdyby nie ich kuzyn Husarz władca bez wątpienia byliby to królowie przestworzy, jednak jego obecności jeszcze nie potwierdziłem, ale nic straconego…

23/06/2013

Kielecki Zalew

Dzikie Kielce