PBH_RBIX_003.JPG
Taki krótki materiał z postępów nad przebudowa mojej Daiwy. Po przygodach z sypiącym się korkiem, pierwotnym założeniem było ze zmieniam rękojeść w wędce na piankowa. Ale jak już zacząłem ta cala przebudowę, to szczerze lekko mnie poniosło i stwierdziłem, że zrobię całkowite odświeżenie tego patyka.

Po zdjęciu wszystkich przelotek i ‚zdemontowaniu’ rękojeści, następnym etapem było zdarcie starego lakieru z blanku. Skorzystałem z doświadczeń Piotra (@piotrcarp) i wykorzystałem do tego celu nożyczki. Lakier usuwany kantem nożyczek, praca dość nudna, monotonna i długotrwała hehehe

Zdzieranie lakieru:

PBH_RBIX_001.JPG

Tak przy okazji, firmy wędkarskie raczej nie żałują lakieru przy malowaniu blanków. Naprawdę jest jego sporo, jak dla mnie sporo za dużo.

Następnym etapem było polerowanie blanku. Polerkę zrobiłem na mokro papierem ściernym o gradacji 1000 i 2000. Właściwie taki blank już nadaje się do zbrojenia, oczywiście jak ktoś lubi taki nielakierowany węgiel z widoczna struktura.

Blank po polerce:

PBH_RBIX_002.JPG

Właściwy etap, lakierowanie. Metod jest bardzo wiele. Zdecydowałem się na wcieranie bardzo cienkiej warstwy lakieru w blank.
Lakier do omotek plus czarny proszkowy barwnik CRB do marblingu:

PBH_RBIX_003.JPG

PBH_RBIX_004.JPG

Ten barwnik jest całkiem niezły, ale nie daje litego czarnego koloru, kolor po dwóch warstwach, w zależności od oświetlenia potrafi zmieniać się od czarnego po różne odcienia szarości. Efekt bardzo ciekawy, ale jak ktoś chce mieć kolor czarny czarny to raczej powinien użyć zwykłego lakieru.

Największym problemem w tej całej operacji był wybór odpowiedniej szmatki do wcierania. Teoretycznie najbardziej odpowiednia wydawała mi się taka do czyszczenia monitora komputera. Bardzo zbita, gęsta. Niestety zostawiała masę drobnych nitek i śmieci w czasie wcierania lakieru, do tego lakier wsiąkał w nią momentalnie i szmatka po chwili była sucha. Po kilku próbach najlepsza okazała się szmatka do… mycia garów Taka najbardziej plastykowa, nie zostawiała włókien na blanku. Lakier przechodzi przez nią bardzo łatwo, ale nie wysusza lakieru.

PBH_RBIX_005.JPG

Samo lakierowanie to proces szybki i prosty. Potrzebujemy do tego około 4ml lakieru (80% i tak zostanie w szmatce). Nakładamy go na szmatkę i równymi pociągnięciami wcieramy w blank. Blank wieszamy w pozycji pionowej do wyschnięcia. W zależności od potrzeb, operacje wcierania powtarzamy po 2-3 dniach.

Blank po dwóch warstwach lakieru:

PBH_RBIX_006.JPG

PBH_RBIX_007.JPG

PBH_RBIX_008.JPG

&&&

I taka wczesna wersja rękojeści.

PBH_RBIX_009.JPG

PBH_RBIX_010.JPG

PBH_RBIX_000.JPG
Spinning, Feeder & RodBuilding