Często jestem pytany o Gliniankę na Wietrzni. Czy wolno tam wędkować? Postaram się to rozwikłać.
Wszystkich których pytałem zgodnie twierdzili że nie wolno bo to rezerwat ale nikt nie miał pewności .
Słowo Wietrznia działało automatycznie Wietrznia = Rezerwat przyrody .Ale będąc dociekliwym postanowiłem to zbadać w końcu widziałem wędkujących na tum zbiorniku .Zbiornik to 85 arowy użytek ekologiczny podobno miał być w tym miejscu budowany stadion ale woda pokrzyżowała plany.Jak było naprawdę tego nie wiem to tylko legendy .Znajduje sie obok rezerwatu Wietrznia ale nie wchodzi w skład rezerwatu

 

(na tym linku widać gdzie jest rezerwat http://wikimapia.org/#lat=50.8557553&lon=20.6446195&z=16&l=28&m=s&v=9 )
Jest to użytek ekologiczny ( tu link do strony http://crfop.gdos.gov.pl/polozenie.php?fop_id_s=34576 )oraz na stronie Państwowego Instytutu Geologicznego jest mapa(szkic http://geoportal.pgi.gov.pl/css/pgi-os/images/wietrznia/wietrznia01.jpg ) z którego wynika że owa glinianka leży poza obszarem rezerwatu .Czyli jeśli nie ma tablic zabraniających można wędkować ,wedle przepisów niewolno nam wędkować tylko w rezerwatach przyrody . Rybactwo, polowanie, wędkowanie dozwolone na zasadach ogólnych w parkach krajobrazowych,obszarach chronionego krajobrazu.zespołu przyrodniczo-krajobrazowego,na użytkach ekologicznych ,pomnikach przyrody, stanowiska dokumentacyjnych (chyba że są tablice które tego zabraniają ) .Jeśli chodzi o łowisko to trudno ustalić kto jest jego gospodarzem,kiedyś istniał taki zapis w wykazie wód PZW Okręg Kielce cytuje z pamięci „Wszystkie inne drobne wody, jeżeli nie są specjalnie oznakowane jako obręby hodowlane bądź stawy prywatne.- z wyłączeniem odcinków wód
górskich na terenie okręgu PZW Kielce ” Ale od 2005 nie widziałem już takiego zapisu. Z rozmowy z dyrektorem ZO PZW KIelce dowiedziałem się ze kiedyś przymierzali się do niego ale jakoś nie wyszło .W sumie wcale się nie dziwie nie jest to łowisko jakoś wędkarsko atrakcyjne .Teraz co do samego łowiska kiedyś tam wędkowałem no chyba z dwa razy ,efekty drobny okoń ,lin,karaś,płoć,a i chroniona różanka.Trafia się szczupak i karpie które są przynoszone z fontanny na przeciwko bazar kiedy jest spuszczana woda .Tak na 100% dalej nie wiem czy można tam wędkować ,moim zdaniem tak ale decyzje pozostawię państwu.

P071010_15.35

P071010_15.2501

P071010_15.2502

Atrakcje  turystyczne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Wietrznia_im._Zbigniewa_Rubinowskiego
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego ? rezerwat przyrody nieożywionej[1] na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach, w województwie świętokrzyskim. Obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. Zbudowane są z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu. W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy wielopoziomowe (Wietrznia, Międzygórz, Międzygórz Wschodni) powstałe w wyniku eksploatacji złoża w latach 1893-1974. Całkowita długość wyrobiska wynosi 800 m.
Kamieniołom Wietrznia

Na terenie rezerwatu znajdują się cenne odsłonięcia geologiczne:

* zjawiska i procesy tektoniczne
* mineralizacja żyłowa (ołowiowo-barytowo-kalcytowa)
* kras podziemny i powierzchniowy (kotły, misy, żłobki, leje, szczeliny, kominy, jaskinie)
* fauna kopalna (koralowce czteropromienne, gąbki krzemionkowe, stromatoporoidy, denkowce, ramienionogi, małżoraczki, liliowce, konodonty, ryby kopalne (ponad 30 taksonów))

Przez rezerwat przechodzi zielony szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Bukówkę.

P071010_15.20

P071010_15.50

P071010_15.53

P071010_16.01