Boleń (drapieżnik samotny), zwany u nas także rapa lub rapem, zamieszkuje rzeki i zatoki morskie. Boki ma srebrzyste, brzuch bia­ły i płetwy czerwonawe. Długość jego dochodzi do 80 cm, a ciężar do 4 kg.

Okres łowienia tej ryby zaczyna się dopiero w sierpniu i trwa do końca października.

Boleń jest jedną z najbardziej ostrożnych ryb i przy jego łowie­niu najlepsze wyniki dają metody wędkowania na sztuczną musz­kę i na wędkę spinningową.

Do spinningowania stosuje się taki sam sprzęt jak przy łowieniu szczupaków, z tą jednak różnicą, że do łowienia bolenia używa się małych lub co najwyżej średnich rozmiarów błystek (bez czerwo­nego chwaścika) i zamiast metalowego drucika — przyponu z żyłki.

Miejscami połowu bolenia na wodach bieżących są: stanowiska poniżej przykos, główek, obok przybrzeżnych zarośli, o dnie piasz­czystym lub żwirowatym. W wodach stojących boleń przebywa w miejscach niezbyt głębokich i zawsze tam, gdzie żerują lub zbiera się drobnica. Wykryć go jest stosunkowo łatwo, ponieważ w czasie żerowania ma zwyczaj uderzania ogonem o wodę w celu głuszenia drobnicy. Do łowienia metodą spinningową zaleca się używanie łodzi, gdyż bolenie trzymają się przeważnie brzegów i odpływają natychmiast na głębię, gdy dostrzegą zbliżającego się lądem wędkarza.

Rzuty błystką z czółna powinny być dokonywane najpierw wzdłuż brzegu, a następnie dopiero w kierunku lądu. Holowanie bolenia jest bardzo emocjonujące, gdyż ryba ta jest bardzo silna i stawia opór przez dłuższy czas.

Świetne wyniki, szczególnie w miesiącach letnich’, można osiąg­nąć łowiąc bolenie przy użyciu sztucznych muszek średnich roz­miarów, koloru brązowego, albo sztucznych koników polnych czy też sztucznych jętek.

Łowiąc na wędkę muchową należy zarzucać przynętę w pobliżu brzegów porośniętych drzewami lub krzewami.